A munkakeresés szorongása

2020/10/01. - írta: GTV1986

Sötét, októberi reggelünk van, nem esik jól kinézni az ablakon. A holnapi útvonalamat nézem a google mapsen, és csak azt tudom, hogy biztosan nem fogok szombat estig Doverig eljutni. Hallgatom a párásító csordogálását, miközben fényt csak az íróasztali lámpám ad. Ez most a világ.

Szeptember elején nekiláttam ismét a munkakeresésnek, mert bár megy a vállalkozásom még mindig (nem is rosszul), vágyom az újdonságra, és a sok utazás helyett az itthon létre esténként. Az elmúlt 5 évben belerázódtam a vállalkozói lét projekt jellegű munkavégzésébe. Egy-egy munkát megcsinálni 1-2 hét, megszerzem, megcsinálom, aztán fizetnek. Utána szervezem a következő megbízást, és így telnek a hetek, hónapok évek. Nehéz kiszámolni havonta mennyit keresek, inkább már éves nyereséget számolok, és elosztom 12-vel. Mindig csak év végén tudom meg pontosan, mennyit kerestem havonta, év közben csak annyit tudok nagyjából, hogy megy a szekér avagy kevésbé megy. 

Az álláskeresés rég nem az életem része, csak most, megint. Nem változott a procedúra semmit az elmúlt 10 évben, csak az én esélyeim lettek egy hangyányit jobbak. Az eltelt évek tapasztalatot szülnek, azt meg szeretik a munkáltatók. Írni kell egy önéletrajzot, egyszerű. Aztán mégsem lesz egyszerű, hiszen az összeállt szöveg nem biztos, hogy egy szépen, piramist mászó ember képét festi. Olyan nagy baj, ha valaki nem törtet a csúcsra? Kicsit átszerkesztem. Kéne rá fénykép is, de valami aktuális. Az igazolványkép készítés rég nem divat a szelfikamerák idejében. Ruhát válogatok, hátteret keresek, fényt csinálok, hogy exponálhassak. Aztán a laptopomon kiválasztok, vágok, retusálok, beillesztek. Sablon is kéne. Színes legyen vagy hivatalos? Milyen is vagyok én? Milyet akarnak? Nagy nehezen elkészül, elküldöm helyekre, aztán várok.

Néhány hét után jönnek az első telefonok. Lelkes hangsúlyozás van, épp eladom magam, bemutatkozok. Kit érdekel, hogy pont annyira nem aktuális, mert autóban ülök, vagy a mosást rakom be a mosógépbe. Faggatózás magyarul, aztán angolul is. Majd értesítenek, várok.

Újabb napok, újabb hetek, a cégek fele elfelejt. Aki értesít, interjúra hív. Kiöltözés szép ruhába, derűs arckifejezés gyakorlása, el nem késés. Az interjún kedves emberek, mind színjátékot játszanak, az interjú modoros játékát. Derű az ő arcukon is, mint ha ettől a cégtől sosem mondott volna fel az elődöm, derű az én arcomon is, mint ha megházasodni készülnék ezzel a céggel egy életre. Faggatózás magyarul, angolul. Senkit nem érdekel, hogy milyen ember vagyok, mit szeretek, miért rajongok, vagy éppen mi az, amit ki nem állhatok. Van hogy megkérdezik, de ki vallaná be őszintén, hogy a folyton pofázó vagy a céges étkezőben elmosogatni nem tudó kollégákat utálja a legjobban? Helyette mondasz valami olyat, hogy utálsz elkésni, pedig igenis szereted te is az ágyad kényelmét reggel. Köszönik, értesítenek, várok.

Derű...

Újabb hetek várakozással. Telefon csörög, újabb interjú, második kör. A HR-es lány szinte már régi jó barátként üdvözöl. Újabb kiöltözés, el nem késés, a portás is megismer a kapuban és sok sikert kíván. Gyárvezetők, középvezetők, egyel kevesebb derűvel az arcukon.

Közben azon gondolkodom, hogy vajon hány szignó, aláírás, pecsét kerül a papíromra, mire felvehetnek engem ide?

Egyel szigorúbb a faggatózás is. Miből élsz, szeretsz-e túlórázni, és neked a gyár-e az első az életedben, stb? Megfordul a fejemben, hogy ha semmi bevételem nem lenne, tényleg felkopna az állam, mire ide felvesznek. Túlórázni meg... azt egy olyan dolog indokolja, amit meg kell csinálni. De szeretni senki sem szereti. Újabb angolozás, ahol olyan kérdések vannak, amikre még magyarul sem szívesen válaszolok. Meséld el a legnagyobb sikered. Mint ha a magyar emberek - úgy általában - fürödnének a sikerben. És egyáltalán mi számít annak? Hogy lediplomáztam, és végül sosem dolgoztam azzal a papírral? Hogy átment a kocsim a műszakin? Hogy egy véletlen folytán eljutottam Mallorcára 3 napra? És ha igen, melyik nagyobb? Melyiket várják tőlem? Köszönik, értesítenek.

Újabb hetek, újabb várakozás a szürke, fénytelen időben. Közben csörög a telefonom, és kérdezik tudok-e vállalni egy munkát? Én mondom, hogy "ja", és holnap indulok. Ilyen egyszerű is lehetne, de nem az. Aztán csodálkozunk, hogy vannak emberek, akik inkább egy enyhén utált munkahelyen dolgoznak, mint sem váltsanak, mert ezt a rángatást, jópofizást, várakozást nem bírják. Kezdem megérteni őket.

10 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ferceltalmok.blog.hu/api/trackback/id/tr616223228

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tlantos 2020.10.01. 22:47:12

Kihagytad a kedvencem. A bérigényt. Tőled várjak, aztán vagy megy a hápogás,hogy bérfeszültség lenne, vagy soha többet nem jelentkeznek, de nemsokára újra fut a hirdetés.
Elvárnak évtizedes gyakorlatot, szakirányú diplomát, felsőfokú nyelvtudást ( és olyan akar tesztelni, akinek hozzám képest nulla a tudása), esetleg még egy nyelvet, sok más egyebet, és akkor közlik,hogy ők nettó 300-ra gondoltak.
Köszi,annyit az autómosóban is össze lehet szedni 8 általánossal.

odamondó 2020.10.02. 01:03:55

@tlantos: míg egy szinten egyetértek veled sajnos ez úgy van hogy az irodista felsőfokú kényelmes melóra millió +1 ember jelentkezik. És ebből felvesznek 1-et.

Közben kell kőműves, de rossz mind és mindenkinek büdös a fizikai munka. Így történhet meg az, hogy ha átlagos kőműves vagy 3x annyit keresel mint bárki irodista.

A bejegyzéshez: igen sajnos a munka keresés egy rettenetes szívás.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.10.02. 08:08:24

Rosszul látod.

Mi is a munkavállalás célja? Az, hogy egy adott tőkésnek ember kell a profitjához. Ennyi az egész, semmi más.

Ezek után így állj hozzá, s nem leszel többet csalódott.

Nyilván persze a liberális demokrácia, a kapitalizmus egy rossz társadalmi remdszer, rendesen agonizál is már hála Istennek, de amíg benne élünk, ne várd, hogy más lesz a munkakeresés.

tlantos 2020.10.02. 08:53:44

@odamondó: "míg egy szinten egyetértek veled sajnos ez úgy van hogy az irodista felsőfokú kényelmes melóra millió +1 ember jelentkezik. És ebből felvesznek 1-et."
Ez rendben van, csak:
- ne legyen az elváráshoz képest nevetséges ajánlatuk
- ne lássam viszont változatlan formában a hirdetést 1-2 hét múlva
Ahogy a jó kőművest is meg kell fizetni, a jó szellemi munkást is meg kell fizetni, akin a cég élete múlik (nem a lecserélhető egységsugarú Gizikére gondoltam).
Amúgy szakember tényleg nincs. Pont most mondtam valakinek, hogy ha a kivitelezőm nekiáll kötözködni, akkor megmondom neki, hogy szépen idehozza az összes embere iskolai papírját, mert hogy azok az alkoholistáknak nem volt semmi szakképesítésük, az fix.

GTV1986 · korlampa.blog.hu 2020.10.02. 09:18:33

@tlantos: Életem örök küzdelme, hogy a melós szakmákból végre kitörhessek, akár kevesebb pénzért is. De ahogy mondod, a kényelmes munkát alul fizetik, nem is kicsit. Sokszor a harmadát/negyedét keresi egy szakképzett irodai dolgozó, mint mondjuk egy kamionsofőr vagy bútorasztalos.

tlantos 2020.10.02. 09:28:39

@BImi1986: kinek mi a kényelmes. Ha éppen azért vagy leb.szva hétfő reggel, mert a szombat éjjel küldött emailre nem válaszoltál vasárnap, akkor annyira nem kényelmes.

Tóninéni 2020.10.02. 11:10:56

A csaj tuti mazochista, vagy csak egyszerűen unatkozik. Egy általa jól menőnek mondott vállalkozás mellett járja ezt a kanosszát? Ha már végképp nem bírja, szüljön gyereket, az is szép kihívás. Őszintén, nem értem.

ArriMédesz 2020.10.02. 14:11:18

@odamondó:

Közben kell kőműves, de rossz mind és mindenkinek büdös a fizikai munka. Így történhet meg az, hogy ha átlagos kőműves vagy 3x annyit keresel mint bárki irodista."

ja, nettó 500 felett kereső irodisták vannak, az átlagos vállalkozó kőművesek meg nettó 1.5 milliónál kezdik az átlagos havi jövedelmüket éves viszonylatban
de a 2.5 feletti sem ritka.
hogyne.
süti beállítások módosítása